Harcerstwo w Nowym Jorku obchodzi Dzień Myśli Braterskiej

27-go lutego, 2022, w Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, odbyła się uroczysta Msza św. Ojciec Karol Jarząbek, Proboszcz wniósł relikwie Bl. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Młodzież ze szczepów nowojorskich Hufca Harcerek “Podhale” i Hufca Harcerzy “Warmia”, wmaszerowała ze sztandarem.

Na kominku przy symbolicznym ognisku odbył się kominek harcerski oraz ciekawy obrzęd upamiętnienia Światowego Święta Skautowego. Każdy uczestnik, harcerki, harcerze i grono instruktorskie i goście, wycięli z papieru “ludzika” reprezentującego siebie i przykleił na mapę świata. W ten sposób symbolicznie okrążyliśmy świat wielkim braterskim kołem. Gośćmi specjalnymi byli Wice Konsul Mateusz Gmura oraz Wielki Marszałek Parady Pulaskiego 2022, Marcin Luc z żoną Magdaleną i synami, Aleksem i Sebastianem – harcerzami. To oni wnieśli dary – krzyż harcerski i biało czerwony bukiet.

Dzień Myśli Braterskiej przypada na 22 lutego, obchodzimy wtedy święto wszystkich zgrupowań harcerskich na całym świecie. Święto to upamiętnia urodziny założyciela skautingu, Lorda Roberta Baden-Powella i jego żony, Olave. Pomysł obchodów Dnia Myśli Braterskiej powstał na 4-ej Międzynarodowej Konferencji Skautek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych.

Tegoroczny DMB jest pod hasłem: NASZ ŚWIAT… NASZA PRZYSZŁOŚĆ!

My jako harcerstwo mamy bliski kontakt z przyrodą i całym światem, co wskazuje nam nasze Prawo Harcerskie. Naszym zadaniem jest obrona środowiska i pomoc bliźnim, którzy tej pomocy potrzebują.

W tym samym czasie obchodzimy rocznicę śmierci naszego patrona Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, którego relikwie są z nami. Był on harcerzem, instruktorem i męczennikiem.