Wirtualne otwarcie wystawy „Karol Wojtyła. Narodziny” w Centrum Polsko Słowiańskim

Dokładnie 16. Października, kiedy obchodzimy rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Centrum Polsko Słowiańskim miało miejsce otwarcie wirtualnej wystawy „Karol Wojtyła. Narodziny”. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z wystawy.

Wystawa została przygotowana przez Zespół Centrum Myśli Jana Pawła II i wydrukowana przez Centrum Polsko – Słowiańskie. Wystawa powstała z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny”. Niestety w związku z pandemią nie mogliśmy tak jak to zawsze było gości na uroczyste otwarcie, dlatego też Rada Dyrektorów CP-S postanowiła wystawę otworzyć wirtualnie.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Ekspozycja składa się z 10 plansz do druku, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako syn Karola i Emilii.

Był teologiem, poliglotą, a z zamiłowania aktorem, dramaturgiem i poetą. Studiował w Krakowie- najpierw polonistykę, potem teologię. Ale przede wszystkim był osobą wielkiej wiary.

Karol Wojtyła został wybrany na drugi konklawe zwołanym po śmierci papieża Jana Pawła I. Oficjalna inauguracja nowego Biskupa Rzymu odbyła się podczas mszy świętej na placu św. Piotra 22. października. Wtedy to Wojtyła przybrał imię Jan Paweł II na cześć swojego poprzednika. Był on pierwszym Następcą Świętego Piotra z Polski oraz pierwszym od 455 lat papieżem, który nie pochodził z Włoch. Był także najmłodszym od czasów Piusa IX.

Był nazywany papieżem-pielgrzymem, a do swojego kraju ojczystego odbył aż VIII podróży apostolskich.

Wybór Karola Wojtyły na papieża był przełomowym wydarzeniem w dziejach Polski i polskiego Kościoła. Członkowie Klubu Seniora „Krakus” co roku wspólnie celebrują to wydarzenie. Cofnijmy się kilka lat wstecz aby razem powspominać ten wspaniały czas!