W czwartek 17 lutego 2022 o godz. 19:30 w Carnegie Hall odbędzie się koncert, w programie którego znalazła się moja Sinfonietta nr 1 „Time is ticking” na orkiestrę smyczkową (Maciej Bałenkowski).
Wykonanie jest powiązane z przyznaniem mi w 2018 roku nagrody „Respighi Prize” przez Orkiestrę Kameralną Nowego Jorku. Koncert był pierwotnie zaplanowany na 2020 rok, ale z powodu pandemii był kilkukrotnie przekładany i ostatecznie odbędzie się 17 lutego 2022 roku.
Szczegółowy program koncertu:
GERSHWIN, Lullaby for strings
BALENKOWSKI, Sinfonietta nr 1 „Time is ticking”
RESPIGHI, Ancient Airs and Dances No. 3
PIAZZOLLA, The Four Seasons of Buenos Aires
Wystąpi Orkiestra Kameralna Nowego Jorku (Chamber Orchestra of New York) pod dyrekcją Salvatore di Vittorio. W roli solisty w Czterech Porach Roku Piazzolli zaprezentuje się amerykańska skrzypaczka, Elena Urioste.
Link do wydarzenia: https://www.carnegiehall.org/Calendar/2022/02/17/Chamber-Orchestra-of-New-York-0730PM?fbclid=IwAR10D6dg38VfyEk2eHy8vRpKSJZdrKBllPsI7ZJHWgaGytx_c11Q2Hkbb00
Maciej Bałenkowski – kompozytor, ur. 1993. Pierwszymi mentorami na jego drodze twórczej byli Przemysław Zych i Adrian Hanke. W latach 2012-2017 studiował kompozycję w klasie dr. hab. Roberta Kurdybachy w AM we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem oraz honorowy dyplom „Primus inter pares”). Od roku 2015 konsultował swoje utwory z prof. Krzysztofem Pendereckim, a w latach 2017-2020 studiował pod jego kierunkiem w AM w Krakowie jako jego ostatni wychowanek. Doskonalił umiejętności również w uczelniach zagranicznych, odbywając stypendia w Hochschule der Künste Bern oraz w Conservatorio superior de música Joaquín Rodrigo Valencia. Laureat i finalista ponad 25 międzynarodowych konkursów kompozytorskich, m.in. „The Respighi Prize”, przyznanej przez Orkiestrę Kameralną Nowego Jorku oraz rodzinę i archiwistę Ottorino Respighiego. Jego utwory są wykonywane i nagradzane m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Rosji, Argentynie, Brazylii, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Estonii, Szwecji, na Węgrzech, Litwie i w Polsce, przez orkiestry i instytucje muzyczne, takie jak: Orkiestra Kameralna Nowego Jorku, London Philharmonic Orchestra, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Skallsjö Sommarorkester, Sinfonietta Cracovia, Sound Factory Orchestra, The Vilnius City Municipality St. Christopher Chamber Orchestra, Illinois State University String Orchestra, Vancouver Chamber Choir, Anima Musicae Chamber Orchestra, Glasperlenspiel Sinfonietta, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Urban Playground Chamber Orchestra, w salach koncertowych takich jak: Carnegie Hall, Filharmonia Berlińska, Wiener Musikverein, Blackheath Halls w Londynie, Jordan Hall w Bostonie, Filharmonia w Utrechcie, Konserwatorium Moskiewskie, Królewskie Konserwatorium w Antwerpii, Di Menna Center for Classical Music w Nowym Jorku, The San Francisco Conservatory of Music, Auer Hall w Bloomington, Filharmonie: Krakowska, Szczecińska, Poznańska, Muzeum Narodowe w Krakowie (Sukiennice) i wiele innych.
Foto: www.chamberorchestraofnewyork.org